Edirne’de esnafa turist ikazı: Bir kere kazıklarsan arkası gelmez

Edirne’ye günü birlik alışverişe gelen Bulgar ve Yunan turistler, son günlerde özellikle yüksek yiyecek fiyatlardan şikayetçi oldu. Edirne Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Sezai Irmak, esnafı komşu ülke vatandaşlarını küstürmemeleri konusunda uyardı.

Edirne’ye döviz kurlarındaki artış nedeniyle günü birlik alışverişe gelen Bulgar ve Yunan turistlerin sayısında son günlerde havaların da ısınmasıyla yeniden artış yaşanmaya başlandı. Özellikle cuma gününden başlayarak günü birlik gelen turistler, kent ekonomisine önemli oranda katkı sunuyor. Cuma günleri kurulan Ulus Pazarı’nda ise artan turist yoğunluğu esnafın yüzünü güldürürken, komşu ülke vatandaşları fiyatları yüksek buldu.

“PİYASAYI AYAKTA TUTUYORLAR”

“Edirne ekonomisi canlı kaldı Balkanlar’dan gelen komşularımız sayesinde. Piyasayı ayakta tuttuklarını söyleyebiliriz” diyen Irmak, esnafa uyarıda bulundu:

– Esnafın ürününü pahalıya sattığını söylüyorlar gelen ziyaretçiler. Bu konuda şunu söyleyebilirim; her esnafın başına bir nöbetçi dikemeyiz ama esnaf makul karlarla malını satarsa müşteri sürekli olur. Bir kere kazıklarsan arkası gelmez, bu insanları köreltmeyelim, küstürmeyelim ki alternatif yerler aramasınlar.

– Edirne ekonomisi onlar sayesinde şu anda ayakta. Geçmişte, yani 1980’li yıllarda gurbetçilere esnafımızın yaptığı kötü davranışlar, gurbetçileri Edirne’den soğuttu, uzun süre gelmeleri için uğraştık. Şimdi tekrar bu potansiyeli yakalamışken insanları küstürmemiz lazım. Tuvalet ihtiyacının çözülmesi lazım, otoparklarla ilgili bir denetleme kurulu kurdu valilik. Buralardan fahiş fiyat talep edildiğini duyuyoruz. Bize ulaşan bir vaka olduğunda müdahale ediyoruz

“FİYATLAR UÇMUŞ”

Edirne’ye Bulgaristan’ın Filibe’ kentinden alışveriş için gelen Bektaş Nikolov, fiyatların çok pahalı olduğunu söyledi. Nikolov “Edirne’de fiyatlar artık çok yüksek, Bulgaristan’da daha uygun fiyata buluyoruz. Eskiden daha uygun geliyordu, bu kadar artmamıştı, şu anda her şey uçmuş. Çok fazla eşya da alamıyoruz çünkü Bulgar gümrüğü sorun çıkartabiliyor bazen” dedi. 

Harmanlı’dan gelen Rıza Mihaylov da, bazı ürünlerin pahalı olduğunu belirtip, Fiyatlar genel olarak uygun gibi. Bazı eşyalar da pahalılık var ama aradığınız şeye göre değişiyor. Önceki dönemlere göre fiyatların çok arttığı açık. Kalite olarak Türkiye Bulgaristan’dan çok daha iyi, biraz da bunun etkisi var” diye konuştu.

YERLİ MÜŞTERİ NEREDEYSE YOK 

Bulgar müşterilerin toplu şekilde alışveriş yaptığını söyleyen Ulus Pazarı esnafı Tufan Özçelik ise “Bulgarlar olmasa İstanbul’dan buraya gelip tezgah açmayız. Bulgarlar sayesinde ayakta duruyoruz. Geldikleri zaman toplu olarak alıyorlar. İşler son dönemde işler oldukça diyebiliriz yerli müşteri açısından. Pazar kalabalık görünüyor ama boş kalabalık diyebilirim. Bulgarlar öğlene kadar geliyor, öğlene kadar ne verdiysek akşama kadar kâr diye sayıyoruz” diye konuştu.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir